Biz Kimiz

VİZYONUMUZ

Nasreddin Hoca Çocuk Kültür Bilim Merkezi, Uzundere Rekreasyon Alanı içerisinde, başta Karabağlar ve İzmir olmak üzere bölgemizdeki tüm çocukların yaşamlarını zenginleştirici, çocuklar, okullar ve aileleri için merak, yaratıcılık ve öğrenmeyi destekleyen katılımlı programlar ve sergiler sağlayan ve kent için alternatif cazibe noktası olmaya aday bir merkez olarak tasarlanmıştır. Çocukların bilişsel, fiziksel/motor, sosyal, duygusal becerilerinin gelişimini destekleyen, şekillendiren ve derinleştiren mekanlardan oluşmaktadır.

Bu doğrultuda (6-14 yaşları) arasındaki öğrenciler başta olmak üzere, toplumun tüm kesiminin yararlanabileceği, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun bilimsel içeriğe sahip, evrenin varoluşundan günümüze kadar bilimin geçirmiş olduğu serüveni anlamayı ve anlatmayı; öğrencilerin zihnindeki sorulara cevap bularak onları yepyeni sorularla uğurlamayı ve kendi bilimsel serüvenlerine doğru yola çıkmak üzere cesaretlendirmenin yanında yaratıcı sanat kursları ile bu bilimsel çalışmaları desteklemek amacı taşımaktadır.

Çoklu zeka kuramını referans alarak, geleneksel öğrenme yöntemlerinin dışında; mantıksal-matematiksel, uzamsal, sözel, kinestetik ve sosyal öğrenme metodlarını benimseyerek yaptığımız atölyeler ve deney istasyonlarımızla yeni nesil eğitim sisteminin parçası olmayı hedefliyoruz.
Dokunmamak yasaktır! ilkesi doğrultusunda tasarlanan deney istasyonları, uzay ve havacılık temalı sergi ile ziyaretçilerin bilime dokunarak, yaparak deneyim kazanacakları bir ortamda hem öğrenecekleri hem de eğlenecekleri bir anlayışla hizmet vermektedir.

MERKEZİMİZ

Uzundere Rekreasyon Alanı içerisinde yer alan Nasreddin Hoca Çocuk Bilim Merkezi, yaklaşık 2270m² alana sahip olup, zemin katta çok işlevli sergi salonu, tanıtım/etkinlik salonu ve idari ofis birimleri; birinci katta deney istasyonları, bilimsel ve deneysel içerikli atölyeler, interaktif kütüphane-okuma salonu, kafeterya ile seyir terası; üçüncü katta ise yaratıcı sanat atölyelerinden oluşmaktadır. 

BAŞKAN'IN MESAJI

 

 Merhaba Sevgili Çocuklar ve Değerli Velilerimiz,

Bizler en büyük övünç kaynağımız ve mevcudiyetimizin temeli olan Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere göstermiş olduğu çağdaş uygarlık seviyesine; bilimin ve sanatın aydınlığında ulaşılabileceğine olan inancımızı hiç yitirmeden yolumuza devam ediyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “…Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin getirdiği şeyleri yapmaz; kabul etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur. Hâlbuki bizim milletimiz, gerçek nitelikleriyle medeni ve ileri olmaya Iâyıktır ve olacaktır.” sözünü kendisine şiar edinmiş olan bizler “Yeni bir yaşamın tasarlandığı ve hayata geçirildiği bir kent…” anlayışı ile hayata geçirdiğimiz yönetim anlayışımız doğrultusunda; Karabağlar’da çok önemli bir projeyi daha faaliyete geçirmenin mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Öyle ki bu proje sadece ilçemiz için değil Ege bölgesinde de çok önemli bir eksikliği giderecektir. Uzundere Rekreasyon Alanı içerisinde hayata geçirdiğimiz Nasreddin Hoca Çocuk Kültür Bilim Merkezi, başta Karabağlar ve İzmir olmak üzere bölgemizdeki tüm çocukların yaşamlarını zenginleştiren; çocuklar ve aileleri için merak, yaratıcılık ve öğrenmeyi destekleyen bilimsel ve sanatsal içerikli programları ile kent için alternatif bir cazibe merkezi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Nasreddin Hoca Çocuk Kültür ve Bilim Merkezimizin çocuklarımıza ve kentimize hayırlı olması diler; bilimin ve sanatın aydınlığında keyii ve öğretici zaman geçirmeniz dileğiyle sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.

Muhittin SELVİTOPU

Harita ve Kadastro Mühendisi Karabağlar Belediye Başkanı